Літотріпсія

Кабінет рентген-ударнохвильової дистанційної літотрипсії

Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) - це захворювання, яке характеризується утворенням конкрементів в сечовивідних шляхах. Існують ендогенні та екзогенні фактори утворення конкрементів.

Причини виникнення СКХ множинні і чітко сказати, внаслідок чого саме виникла СКХ у того чи іншого пацієнта, часто неможливо.

Існує ряд внутрішніх та зовнішніх факторів, які впливають на можливість утворення каменю. Серед них найважливішими є наступні:

· Інфекція сечових шляхів. Вплив її на виникнення каменів у сечових шляхах залежить від кількох факторів. По-перше, за інфекційного ураження у сечі значно збільшується вміст білкових фракцій, які сприяють утворенню матриці. По-друге, більшість інфекційних агентів призводить до зміщення рН сечі у лужну сторону, що за умови присутності підвищеної кількості фосфатів чи карбонатів веде до каменеутворення. З іншого боку, присутність каменю у сечових шляхах підтримує запалення і робить практично неможливим його елімінацію – таким чином замикається хибне коло і часто буває неможливо визначити чітко, що є первинним.

· Порушення уродинаміки – анатомічні та функціональні. До перших можна віднести різноманітні вроджені чи надбані процеси, які зменшують просвіт сечових шляхів та перешкоджають вільному відтоку сечі (додаткові судини нирки, нефроптоз, звуження сечоводу запального генезу тощо). До функціональних відносяться ті чи інші порушення скорочення сечових шляхів, найчастіше на рівні сечового міхура (нейрогенний чи дисфункціональний сечовий міхур). В останньому випадку діагностика їх вимагає спеціальної апаратури, використання рутинних методів недостатньо. Якщо у хворого на СКХ діагностуються перешкоди відтоку сечі, то без їх ліквідації видалення каменя необхідно вважати симтпоматичною процедурою.

· Метаболічні порушення (вроджені чи набуті), які призводять до змін у перетворенні відповідних речовин. Найчастіше до них відносять різні тубуло- та ферментопатії, системні ендокринні захворювання.

· Фактори оточуючого середовища (збільшення мінералізації води, сухий клімат та ін.).

· Особливості харчування (його надмірність, велика кількість м’ясних та консервованих продуктів, міцного чаю чи кави, та ін.).

· Кількість рідини, що вживається. Статистично вірогідно доведено, що одним з найважливіших факторів, який впливає на утворення каменю, є кількість сечі, яка виділяється нирками. В свою чергу, це залежить від адекватного прийому рідини – якщо її кількість в умовах помірного клімату не менше 2 л, то можливість виникнення СКХ значно зменшується.

Лікування СКХ, як і багатьох інших захворювань, поділяється на консервативне та оперативне.

Методи лікування СКХ перетерпіли значні зміни за останні 10-15 років.

Традиційне консервативне лікування СКХ розроблялось на протязі сотень років. Як правило, лікування проводиться після видалення каменю та попередження рецидиву захворювання.

Крім означених міроприємств, вживаються інші методи лікування в залежності від конкретного складу каміння. Із них необхідно зазначити наступні:

· Дієтичні обмеження ставлять метою зменшення поступлення речовин, що утворюють у подальшому конкременти у даного хворого. У більшості хворих, приміром, обмежується вживання чаю, кави, шоколаду, продуктів з великим вмістом Са (молочні продукти, клубника, смородина), жирної та гострої їжі.

· При уратному нефролітіазі, крім того, активно використовуються препарати, що зменшують утворення сечової кислоти.

Золотим стандартом лікування конкрементів не великих розмірів вже протягом 20 років залишається екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія. Натепер є головним методом терапії СКХ і практично повністю витіснила класичні оперативні втручання. Абсолютна більшість каменів видаляється із сечових шляхів саме цим методом.

Вперше апаратуру для дроблення каменів було розроблено у 70-х роках в СРСР. При цьому використовувався електрогідравлічний принцип. Внаслідок вивільнення великої кількості енергії відбувалось механічне руйнування каменя. Головним недоліком методу була можливість використовувати його тільки у порожнині сечового міхура.

З середини 80-х років у практику впроваджено революційний метод УХЛ. Він заснований на тому, що за допомогою УЗД чи рентгенівських променів проводиться фокусування на камені ультразвукових хвиль, які генеруються спеціальним генератором, що притискається до шкіри у відповідному місці. Хвилі посилаються окремими порціями і поступово роздроблюють конкремент до мілких уламків, які у змозі самостійно відійти по сечоводу.

Покази до застосування дистанційної літотрипсії:

• Конкременти ниркової миски та ниркової чашечки;

• Конкременти в верхньому і нижньому відділі сечоводу;

• Конкременти в інтрамуральному відділі сечоводу;

Протипоказання до застосування розподіляють на абсолютні та відності:

Абсолютні

Відносні

· Полікістоз нирок;

· Пухлини нирок і сечоводу;

· Термінальна стадія хронічної ниркової недостатності;

· Захворювання що супроводжуються гіпокоагуляцією чи потребуючі прийому антикоагулянтів;

· Вагітність;

· Вираженні нервово-психічні розлади;

· Судинна аневризма, гемангіома, кіста в проекції ударної хвилі;

· Аневризма ниркової артерії;

· Гострий холецистит;

· Нефрит;

· Невизначені патологічні зміни в проекції розповсюдження ударних хвиль;

· Наявність у пацієнта порушення ритму серцевої. діяльності або наявність постійного електрокардіостимулятора.

· Надмірна вага тіла (більше 120 кг);

· Одиничні кісти нирок.

Таким чином, можливо роздробити абсолютну більшість каменів, але при величині його більше 2-2,5 см значно зростає кількість сеансів дроблення. Натепер розроблено вже 3 покоління такої апаратури, що дозволяє проводити процедуру з мінімальною травматизацією оточуючих тканин.

В нашому центрі застосовують електромагнітний подвіний ударно-хвильовий літотріптор "Duet Magna" ізраїльської корпорації «Direx».

Система "Duet Magna" використовує поєднання електромагнітної технології і ідею подвійної ударної хвилі, що дає їй явні і унікальні переваги в області ударно-хвильової літотрипсії, так як здійснює подвійну ударно-хвильову літотрипсію (DSWL).

В результаті застосування DSWL створюється унікальна фокальна ділянка в формі метелика, яка концентрує тиск на камінь з двох різних джерел. "Голова і хвіст" об’єму ударной хвилі ростягується, зводячи до мінімуму травмуючу дію на нирку, що ефективніше за класичну технологію ударної хвилі з одного джерела.

Література:

1. Rajash K. Handa. Assessment of Renal Injury With a Clinical Dual Head Lithotriptor Delivering 240 Shock Waves per Minute / Rajash K. Handa, James A. McAteer [et al.] // The Journal of Urology. – 2009. - V. 181. – P.884-889.

2. Lingeman J.E. Значение литотрипсии и её побочные эффекты/ J. Lingeman, J. Woods , P.O. Toth, [et al.]// J. Urol. - 1989. – V. 141. – P. 793.

3. Greenstein A. Эффективнось литотриптера "Duet" при использовании двух источников энергии для разрушения камней с помощью ударных волн / A. Greenstein, M. Sofer,H. Matzkin// Журнал по эндоурологии. - 2004. - т. 18, №10. - с. 456-457

4. Урология: национальное руководство / под ред. Н.А. Лопаткина. – М.: ГЭОТАР – Медиа, 2009. – 1024с.

Спеціалісти:

д.мед.н, професор – Федорук Олександр Степанович

уролог вищої категорії – Арійчук Ігор Корнійович

Телефон відділення - (03722) 61801