РАК - НЕ ВИРОК, А ДІАГНОЗ!

Рак шийки матки є найбільш розповсюдженою пухлиною у жінок репродуктивного віку. Пік за­хворюваності припадає на 45-55 років. В останні роки значно зросла захворюваність молодих жінок у віці 18-35 років.

Якщо, жінка помирає

від раку матки, то

хто ще, крім раку,

винен в її смерті?

Дж. Камєрон

Рак шийки матки є найбільш розповсюдженою пухлиною у жінок репродуктивного віку. Пік за­хворюваності припадає на 45-55 років. В останні роки значно зросла захворюваність молодих жінок у віці 18-35 років.

Цей вид раку розвивається з таких передпухлинннх захворювань як, зокрема, дисплазія епітелію шийки матки. На початковій стадії раку уражається лише поверхневий епітеліальний шар шийки матки. Ця стадія може тривати місяці і, навіть, роки. Однак, якщо захворювання не лікувати, відбуваєть­ся перехід до наступної стадії - Інвазивного раку шийки матки. Пухлина, в цьому випадку, поширю­ється на глибокі шари тіла шийки матки і/або на сусідні тканини чи органи.

Увага ! Щорічно в Україні реєструється біля 5 тис. нових випадків раку шийки матки, кожна 4-5 хвора - в запущеній стадії.

В нормі шийка матки виконує функцію захис­ного бар'єру від проникнення інфекції в організм жінки генітальним шляхом. Сприяє цьому наявність здорового епітеліального покриву шийки матки.

Якщо ж, епітеліальний покрив шийки матки ушкоджений (внаслідок „ерозій", доброякісних но­воутворень, дисплазії тощо), тоді він не лише втрачає захисну здатність, але й сам стає вогнищем патологічних змін. Поєднання вірусної, трихомо­надної, хламідійної інфекцій з „ерозією" може „запустити" процес ракового переродження клітин.

ЧИННИКИ РИЗИКУ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:

• Ранній початок статевого життя ( 14-17 років). В цей період життя епітелій шийки матки ще не дозрів і легко піддається фізичному, хімічному та інфекційному впливам.

• Часта зміна статевих партнерів. Зростає ризик інфікування, особливо вірусами папіломи та імуно­дефіциту людини.

• Аборти і пологи в молодому віці. Відбувається травматизація шийки матки. Високий ризик виник­нення хронічних запальних процесів.

• Захворювання, які передаються статевим шляхом (папіломавірус, трпхомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея та ін.).

• Тютюнокуріння.

• Недотримання правил особистої гігієни.

СИМПТОМИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:

Пам'ятайте! Дисплазія і ранній рак шийки мат­ки перебігають безсимптомно. Ці утворення можна виявити тільки при лікарському огляді та цитологіч­ному дослідженні.

При інвазивному раку починають з'являтися симптоми: кровотечі після статевого акту і в міжменструальний період, виділення із статевих шляхів. Менструації можуть бути більш рясними.

Увага ! Біль та неприємний запах це вже пізні симптоми!

ЩО РОБИТИ ?

Кожна жінка з 18 років, а також та, що вже розпочала статеве життя, повинна бути оглянута гінекологом щорічно (при цьому бажано, щоб жінка обстежувалась у одного і того ж спеціаліста). Огля­ду потребують також жінки, яким виконана над-піхвова ампутація матки чи її тотальне видалення.

Лікар оглядає шийку матки і піхву в дзерка­лах, при потребі - за допомогою спеціального при­ладу - кольпоскопу. При огляді лікар зобов'язаний взяти у Вас мазок із шийки матки для цитологічного

дослідження (ПАП мазок). Цитологічний мазок-простий, безболісний тест для виявлення атипових (ракових) клітин. Найкраще обстеження проводити через 2 тижні після першого дня останньої менст­руації. Цей аналіз проводиться незалежно від того, виявив чи ні лікар патологію шийки матки. При потребі гінеколог може взятії біопсію (маленький шматочок тканнни шийки матки) для гістологічного дослідження. Увага! Обов'язково особисто поці­кавтесь результатами аналізів!

ЛІКУВАННЯ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:

При дисплазіях і початкових формах раку шийки матки можливе амбулаторне лікування, органозберігаючі операції. Після такого лікування жінка може народжувати дітей.

При інвазивних формах раку шийки матки лі­кування необхідно проводити в спеціалізованих медичних установах.

Після лікування необхідно регулярно обстежу­ватись у онкогінеколога, щоб не пропустити рециди­ву захворювання.

ТИПОВІ ПОМИЛКОВІ СУДЖЕННЯ:

„Мені страшно, що буде боляче"

Багато жінок вважають цитологічне обсте­ження болючим. Забір матеріалу спеціальною щіточкою триває секунди і спричиняє мінімальні неприємні відчуття. Кольпоскопічне обстеження проводиться без больових відчуттів.

„Я боюся, що у мене знайдуть рак"

Будь-яку проблему краще вирішувати раніше. Так Ви отримаєте більше шансів не тільки одужати, але й зберегти репродуктивну функцію.

„Я соромлюся огляду у гінеколога"

Раніше чи пізніше до лікаря все одно дове­деться звернутись, але час буде втрачено, а здоров'я не повернеш. Рак шийки матки - це не тільки трагічно, але й, у наш час, непристойно.

„У мене є гінекологічні скарги, але я хочу спочатку звернутись до ворожок та знахарів"

Запам'ятайте! Ніякої відповідальності за Ваше здоров'я ці люд» не несуть. Заробляючи на Вашій біді, вони нищать Ваше здоров'я.

„Я жінка похилого віку. У мене давно немає місячних І нічого не турбує".

Це не аргумент. На жаль, ймовірність захво­ріти в похилому віці значно більша. У жінок, що не живуть статевим життям, скарги при наявності раку шийки матки довго не проявляються.

„Я стара. Навіщо лікуватись?"

Ви ніколи не будете старою для своєї родини. Рання діагностика І своєчасне лікування дадуть Вам можливість прожити ще багато років. Турбуй­тесь про свою родину!

Пам'ятайте, навіть найупертіші пацієнтки при­ходять до лікарів, коли пухлина починає нагною­ватись, розпадатись і кровити, але тоді нам набагато важче їм допомогти, або й взагалі - неможливо.

За своє здоров'я відповідальність повинна нести сама жінка. При правильному і адекватному лікуванні передракових захворювань - 100% гарантія одужання!

ХТО Ж ВСЕ ТАКИ ВИНЕН ?

А винні:

Безвідповідальне відношення жінки до свого здоров'я.

Халатність чоловіка і близьких родичів, які не звертають увагу на скарги жінки і не перекону­ють її звернутись до гінеколога.

Лікувальні заклади (профілактичний огляд у гінеколога є обов'язковим при зверненні жінки до спеціалістів інших профілів).

"Веди себе розсудливо - серед тисяч людей лише один помирає своєю смертю. Всі інші гинуть внаслідок безглуздого способу життя"

філософ Маймонід